Spójność pomiarowa
Głównym celem wzorcowania jest zapewnienie spójności pomiarowej danych przyrządów pomiarowych z wzorcami odniesienia. Spójność pomiarowa to właściwość pomiaru lub wzorca jednostki miary polegająca na tym, że można go powiązać z określonymi odniesieniami, na ogół z wzorcami państwowymi lub międzynarodowymi jednostkami miary, za pośrednictwem nieprzerwanego łańcucha porównań, z których wszystkie mają określone niepewności.
Norma ISO 17025 wymaga ustanowienia i utrzymania spójności pomiarowej wyników. Jednym z najlepszych i najprostszych sposobów na jej uzyskanie jest wzorcowanie przyrządów pomiarowych przez akredytowane laboratoria w odpowiednich odstępach czasu.
Bez okresowej weryfikacji parametrów urządzeń nie ma pewności,
że działają one dalej w sposób poprawny.
Zachowanie spójności pomiarowej jest warunkiem pozwalającym na porównywanie wyników między różnymi instytucjami. Z tego powodu między innymi dla laboratoriów, zakładów przemysłowych, instytucji badawczych i naukowych, organów administracji państwowej wykonujących pomiary lub przeprowadzających analizy techniczne może być istotna. Świadectwa wzorcowania wydane przez akredytowane laboratoria potwierdzają zachowanie spójności pomiarowej wzorcowanego sprzętu.